El / Hybrid biler

Vedligeholdelse af el- og hybridbiler

Som en ansvarlig bilejer, er det vigtigt at vide, hvordan dit køretøj fungerer, og hvad der er nødvendigt for at holde bilen i god stand. Den gode nyhed, er at elbiler og hybridbiler på mange måder ofte er nemmere at vedligeholde, da de har færre bevægelige dele og mindre væske, end et traditionelt køretøj. Når det er sagt, er der visse ting, du skal huske på.

Som det er tilfældet med alle køretøjer, skal el-, plug-in hybrid- og hybridkøretøjer serviceres regelmæssigt. Ligesom en diesel- eller benzinbil kan du få din elbil serviceret hos Jydsk Auto, og da elbiler har færre bevægelige dele, er deres serviceintervaller længere. Det betyder, at du kan foretage færre ture til værkstedet.

Service af elbiler

Hvis du har haft en diesel- eller benzinbil før, er udsigten til at få din bil serviceret hyppigt, og noget som du er fortrolig med. Det er en lignende oplevelse, når man kører en elbil. Det betyder dog ikke, at det elektriske servicesystem fungerer på samme måde.

I de fleste tilfælde kræver elbiler mindre service, og vedligeholdelsen af elbiler er også mindre. Som følge heraf skulle elbiler være mere omkostningseffektive med hensyn til driftsomkostningerne. Der er færre bevægelige dele, hvilket betyder, at der er færre elementer for mekanikeren at skulle kontrollere. Men bare fordi din bil kræver mindre service betyder det ikke, at du har råd til at lade være med at holde øje med f.eks. vinduesviskere, lygter og dæk. Disse elementer skal stadig kontrolleres ofte.

En anden grund til, at elbiler har tendens til at kræve mindre hyppige serviceeftersyn, er, at de anvender regenerativ bremsning. For dem, der ikke er klar over det, er dette en væsentlig forskel mellem elbiler og de andre biler på markedet i dag. Ved regenerativ bremsning anvendes en elmotor til at bremse køretøjet og genoplade batteriet under bremsning. Som følge af, at dette system er på plads, behøver du ikke at bruge dine traditionelle friktionsbremser så ofte, hvilket betyder, at de holder længere og lider mindre slitage som følge heraf.

Du bør altid sørge for at få din bils serviceplan direkte fra forhandleren. Typisk skal alle køretøjer serviceres efter et bestemt kilometertal, eller en bestemt tidsperiode. Du vil kunne holde dit køretøj i tip top stand ved at holde styr på denne tidsplan og sikre, at en eventuel resterende garanti forbliver intakt.

Book tid online

Eller ring til os: 7192 8200

JydskAuto Aarhus

Brendstrupvej 46
8200 Aarhus N

JydskAuto Hinnerup

Teglværksvej 2
8382 Hinnerup

 Åbningstider

Mandag: 07:30 -16:30
Tirsdag: 07:30 -16:30
Onsdag: 07:30 -16:30
Torsdag: 07:30 -16:30
Fredag:  07:30 – 14:00
Lørdag: Lukket
Søndag: Lukket

Vi dokumentér vore service

© Copyright – jydskauto.dk